Την Τετάρτη 13 Απριλίου 2016 (08:00μ.μ.),  πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση «Μυρίσαι το άριστον», μια εκδήλωση αφιερωμένη στον ποιητή Οδυσσέα Ελύτη. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο Δημαρχιακού Μεγάρου Ηλιούπολης (Λεωφ. Σοφοκλή Βενιζέλου 114 στο Δημαρχιακό Μέγαρο Ηλιούπολης). Συμμετείχαν μαθητές του Δημοτικού, του Γυμνασίου και του Λυκείου.

Την εκδήλωσή μας τίμησαν, με την παρουσία τους, η κ. Άντα Κατσίκη – Γκίβαλου (Καθηγήτρια Ελληνικής Φιλολογίας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης στο Πανεπιστήμιο Αθηνών), η κ. Ανθούλα Δανιήλ (Δρ Φιλολογίας, Συγγραφέας, Κριτικός Λογοτεχνίας), ο ιδρυτής του Σχολείου μας κ. Θεμιστοκλής Βαθειάς, ο ηθοποιός κ. Χάρης Σώζος και ο Δήμαρχος Ηλιούπολης κ. Βασίλης Βαλασόπουλος.