Η ENΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ σε συνεργασία με το ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ και με την σύμπραξη των Επιστημονικών Ενώσεων Φυσικών Επιστημών, ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ (Ε.Ε.Χ.) – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ (Π.Ε.Β.) – ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΛΛΗΝΩΝ ΓΕΩΛΟΓΩΝ (Σ.Ε.Γ.), διοργανώνουν τη μαθητική εκδήλωση στις 15-17 Δεκεμβρίου 2017: «ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΥΝΑΝΤΟΥΝ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ – Στα άδυτα μονοπάτια της γνώσης!»

Η επιστημονική ομάδα του Σχολείου μας, θα παρουσιάσει ένα επιτραπέζιο παιχνίδι γνώσεων, με έννοιες που έχουν σχέση με τη Φυσική και ειδικότερα με τον τομέα της Αστρονομίας – Αστροφυσικής (Ηλιακό σύστημα, αστέρια, διάστημα κλπ.).

Ο τίτλος του επιτραπέζιου παιχνιδιού μας είναι «Σκουληκότρυπες και … Μαύρες Τρύπες». Είναι ένα επιτραπέζιο παιχνίδι (τύπου φιδάκι) και σκοπό να πραγματοποιήσουμε ένα ταξίδι από τη Γη σε έναν εξωπλανήτη.