Το Σχολείο μας σε μια προσπάθεια μύησης στο πνεύμα της διακρατικής συνεργασίας και επικοινωνίας συμμετέχει σε πρόγραμμα που ενώνει δύο διαφορετικούς λαούς. Η Σύγχρονη Παιδεία μέσω του “ Schools Online” φέρνει σε επαφή τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου με μία αντίστοιχη τάξη με το σχολείο Kiryat Hinuch named after D. Ben Gurion του Ισραήλ. Σε αυτό το πλαίσιο δίνεται η ευκαιρία για πολυπολιτισμικές συναντήσεις ενώ παράλληλα προετοιμάζονται οι μαθητές για ομαδική εργασία σε παγκόσμιο περιβάλλον και βοηθούνται να βελτιώσουν τις γραπτές και προφορικές τους δεξιότητες στην Αγγλική Γλώσσα και να ενισχύσουν τις γνωστικές ψηφιακές τους ικανότητες. Οι συμμετέχοντες έχοντας αναλάβει ποικίλα projects στα Αγγλικά θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν ιδέες που αφορούν την εκπαίδευση, τον τρόπο ζωής και τον πολιτισμό τους μέσω ζωντανών τηλεδιασκέψεων (zoom). Το πρόγραμμα θα διαρκέσει μέχρι τον Μάιο.

Τους μαθητές καθοδηγούν οι καθηγήτριες Πούλου Δήμητρα και Σπηλιωτοπούλου Θεώνη.